Dursun Ali Erzincanlı - Hz Vahşi

Şarkı Hz Vahşi
Sanatçı Dursun Ali Erzincanlı
Kategori İlahiler / Ezgiler
Hit 831
Kanal beklentisiz biri

Dursun Ali Erzincanlı‘nın “Hz. Vahşi” adlı şiirini sitemizden şiirin sözlerini okuyabilir ve görüşlerinizi bizlere yorum kısmından ulaştırabilirsiniz.
Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in (s.a.v) amcası olan Hz. Hamza’yı şehit eden Hz. Vahşi’nin hideyete ermesini konu edinen bu şiir dinleyicilerince büyük alaka bulmuştur.

 

“HZ. VAHŞİ” (Sözler);

Affetmek, büyüklüğün şanındandır…
Ve Allah, en büyüktür.

Her insanın içinde hakka ve hakikate mızrak atan bir vahşi vardır.
Kimi o vahşiyi Allah’ın kelamıyla tanıştırır ve ölene dek nur nebinin nazarlarının hasretiyle yaşar..

Fahr-i kainat efendimizin en acılı günlerinden biri hiç kuşkusuz “Uhud Savaşı” günüydü! Birçok ashabı ile beraber çok sevdiği amcası Hz. Hamza o gün şehit olmuştu.HEM DE NE ŞEHİT! Uzuvları kesilmiş, ciğerleri çıkarılmış bir şehit!
Efendimiz (s.a.v) o gün öyle bir acı yaşamıştı ki; ne zaman uhud gününü ansa, ” o gün, ölmek için güzel bir gündü” buyururdu!

Uhud savaşı bitmiş herkes evine dönmüştü. Efendimiz (s.a.v) Medine’ye girdiği zaman her yerden feryatlar yükseliyordu. Her eve ateş düşmüştü.Efendimiz (s.a.v) Hz. Hamza’nın evine gelince hıçkırıklarla ağlamaya başladı ve şöyle buyurdu:

”Her şehidin ağlayanı var ama, benim amcamın hiç ağlayanı yok!..”

Rasulullah’ın ağlamasını ve bu sözlerini duyan sahabe-i kiram kendi şehitlerine ağlamayı bırakıp Hz. Hamza’nın evine koştular ve Rasulullah’ın (s.a.v) acısını paylaştılar. işte bugünün, bu acının mimarlarından biri de Hz. vahşi’ydi..

O uhud’a gelirken köleydi. Efendisi eğer Hamza’yı öldürürse onu kölelikten azad edecekti ve servete boğacaktı.. Hz vahşi mızrağını hürriyet ve dünya malının dışında nelere mal olacağını bilmeden fırlattı. Mızrak Hz. Hamza’ya şehitlerin efendiliğini sunmuştu. Hz Vahşi’ye ise ömür boyu sürecek pişmanlığı !!


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER
  • Grup Hayber - Ağlar Yakub Grup Hayber -  Ağlar Yakub Grupsal olarak çalışmalar sunan ilahi grupları arasında dikkat çeken projelere imza atan Grup Hayber‘in 2014 yılında İsra Yapım bünyesinde ilahi severler le buluşan “Büyük Aşk” albümünde yer alan ve albümün en fazla ilgi eseri olan “Ağlar Yakub” eserini sizlerle buluşturuyoruz. İlahinin oğlunun hasretiyle gözleri am...
  • Cemal Kuru - Kabrimin ilk gecesi 2 Cemal Kuru  - Kabrimin ilk gecesi 2 Cemal Kuru‘nun özgün yorumuyla ve eserlerinde genellikle konusal manada işlemiş ölüm gerçekliliğini yansıtan bir çalışmasını sanatçımızın kategorisine eklemiş bulunuyoruz. Daha önce sitemizde eklemiş olduğumuz “Kabrimin İlk Gecesi” adlı çalışmanın ikincisini de  sitemizde paylaşıma açıyoruz. Ölüm hususu...
  • Fatih Öztürk - Ona Doğru Fatih Öztürk - Ona Doğru Fatih Öztürk‘ün Berekat Yayınevi tarafınca yayınlanmış olan “Peygamberim” albümünde yer alan “Ona Doğru” adlı ilahiye dair tüm istediklerinizi sitemiz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Genç ilahi sanatçımız yaptığı işte kısa sürede zirveyi görmesine neden olan kaliteli eserlerle bizlerin karşısına ...

Yorumlar

Yorum Yap

    Bu şarkıya ilk yorum yapan siz olun

capthca