Dursun Ali Erzincanlı - Hz Vahşi

Şarkı Hz Vahşi
Sanatçı Dursun Ali Erzincanlı
Kategori İlahiler / Ezgiler
Hit 1.382
Kanal beklentisiz biri

Dursun Ali Erzincanlı‘nın “Hz. Vahşi” adlı şiirini sitemizden şiirin sözlerini okuyabilir ve görüşlerinizi bizlere yorum kısmından ulaştırabilirsiniz.
Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in (s.a.v) amcası olan Hz. Hamza’yı şehit eden Hz. Vahşi’nin hideyete ermesini konu edinen bu şiir dinleyicilerince büyük alaka bulmuştur.

 

“HZ. VAHŞİ” (Sözler);

Affetmek, büyüklüğün şanındandır…
Ve Allah, en büyüktür.

Her insanın içinde hakka ve hakikate mızrak atan bir vahşi vardır.
Kimi o vahşiyi Allah’ın kelamıyla tanıştırır ve ölene dek nur nebinin nazarlarının hasretiyle yaşar..

Fahr-i kainat efendimizin en acılı günlerinden biri hiç kuşkusuz “Uhud Savaşı” günüydü! Birçok ashabı ile beraber çok sevdiği amcası Hz. Hamza o gün şehit olmuştu.HEM DE NE ŞEHİT! Uzuvları kesilmiş, ciğerleri çıkarılmış bir şehit!
Efendimiz (s.a.v) o gün öyle bir acı yaşamıştı ki; ne zaman uhud gününü ansa, ” o gün, ölmek için güzel bir gündü” buyururdu!

Uhud savaşı bitmiş herkes evine dönmüştü. Efendimiz (s.a.v) Medine’ye girdiği zaman her yerden feryatlar yükseliyordu. Her eve ateş düşmüştü.Efendimiz (s.a.v) Hz. Hamza’nın evine gelince hıçkırıklarla ağlamaya başladı ve şöyle buyurdu:

”Her şehidin ağlayanı var ama, benim amcamın hiç ağlayanı yok!..”

Rasulullah’ın ağlamasını ve bu sözlerini duyan sahabe-i kiram kendi şehitlerine ağlamayı bırakıp Hz. Hamza’nın evine koştular ve Rasulullah’ın (s.a.v) acısını paylaştılar. işte bugünün, bu acının mimarlarından biri de Hz. vahşi’ydi..

O uhud’a gelirken köleydi. Efendisi eğer Hamza’yı öldürürse onu kölelikten azad edecekti ve servete boğacaktı.. Hz vahşi mızrağını hürriyet ve dünya malının dışında nelere mal olacağını bilmeden fırlattı. Mızrak Hz. Hamza’ya şehitlerin efendiliğini sunmuştu. Hz Vahşi’ye ise ömür boyu sürecek pişmanlığı !!


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER
  • Mehmet Karakuş - Tüter Gözümde Medine Mehmet Karakuş - Tüter Gözümde Medine Mehmet Karakuş‘un Berekat Yayınevi etiketiyle yayınlanmış olan “Zalim Nefsim” adlı ilahi albümünde yer alan “Tüter Gözümde Medine” ilahisini sizlere servis ediyoruz. Sanatçı bu ilahisinde Ümmet için Mübarek şehir olan Medinei Münevvereye duyulan özlemi konu edinmiştir.   Mehmet Karakuş – “Tü...
  • Ahmed Muhammed - Batmayan Güneş Geylani Ahmed Muhammed - Batmayan Güneş Geylani Ahmed Muhammed‘in Berekat Yayınevi etiketiyle yayınlanan “Kurtuluş” isimli ilahi albümünde var olan “Batmayan Güneş Geylani” ilahisini ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz. Abdülkadir Geylani Hazretlerine atfen hazırlanan bu ilahi gönlümüzü işleyen bir ezgiye hafızamızda yer etmiştir.   “BATMAYAN GÜNEŞ GEYLANİ&...
  • Grup Hacegan - Sen Gülünce Grup Hacegan - Sen Gülünce Grup Hacegan‘ın Ser Yapım etiketi taşıyan son albümü olan “Sen Gülence” de yer alan ve albüme de ismini vermiş olan, albümün çıkış parçası olma niteliği taşıyan “Sen Gülünce” eserini sitemiz üzerinden ilahinin sözleriniokuyabilirsiniz. Dinleyicilerine büyük bir haz veren bu ilahi Grup Haceg...

Yorumlar

Yorum Yap

    Bu şarkıya ilk yorum yapan siz olun

capthca