Dursun Ali Erzincanlı - Mağaraya Sıkışan Üç Kişi

Şarkı Mağaraya Sıkışan Üç Kişi
Sanatçı Dursun Ali Erzincanlı
Kategori İlahiler / Ezgiler
Hit 1.401

Naat-ı şeriflerin vazgeçilmez sesi olan Dursun Ali Erzincanlı‘nın 2017 yılında DAE Prodüksiyon etiketiyle yayınlanmış olan “Gül Gecesi” adlı ilahi albümünde yer alan ve konu olarak Cenab-ı Hak’kın rızasını kazanmanın nelere kadir olduğuna işaret eden “Mağaraya Sıkışan Üç Kişi” eserini sitemizden ulaşımınıza açıyoruz.
Resulullah Efendimizin hadisi şerif olarak aktarmış olduğu bu hikayede Allah Celle Cellahu’nun rızasını kazanmanın faziletine değinilmiştir. Eserdeki temel içeriği pekiştirmek amaçlı Al-i İmran Suresinin 31. ayeti kerimesini sizlerle paylaşalım; “(Resûlüm!) De ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyunuz ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir.”

SÖZLER;
Bir hadis-i şerifte Peygamber (sav) Efendimiz şöyle buyurdular:

“Sizden önce yaşayanlardan üç kişi yola çıktı. (Akşam olunca) geceleme ihtiyacı onları bir mağaraya sığındırdı ve içine girdiler. Dağdan (kayan) bir taş yuvarlanıp mağaranın ağzını üzerlerine kapadı. Aralarında “Bizi bu kayadan salih amellerimizi şefaatçi kılarak Allah’a yapacağımız dualar kurtarabilir!” dediler. Bunun üzerine birincisi şöylededi:

“Benim yaşlı, ihtiyar iki ebeveynim vardı. Ben onları çok kollar, akşam olunca onlardan önce ne ailemden ne de hayvanlarımdan hiçbirini yedirip içirmezdim. Bir gün ağaç arama işi beni uzaklara attı. Eve döndüğümde ikisi de uyumuştu. Onlar için sütlerini sağdım. Hala uyumakta idiler. Onlardan önce aileme ve hayvanlarıma yiyecek vermeyi uygun bulmadım, onları uyandırmaya da kıyamadım. Geciktiğim için çocuklar ayaklarımın arasında kıvranıyorlardı. Ben ise süt kapları elimde onların uyanmalarını bekliyordum. Ey Allah’ım, bunu senin rızan için yaptığımı biliyorsan, yolumuzu kapayan şu taştan bizi kurtar!”

Taş bir miktar açıldı ama çıkacakları kadar değildi. İkinci şahıs şöyle dedi:

“Ey Allah’ım! Benim bir amcakızım vardı. Onu herkesten çok seviyordum. Ondan faydalanmak istedim ama bana yüz vermedi. Gün geldi kıtlığa uğradı, bana başvurmak zorunda kaldı. Ona, kendisini bana teslim etmesi mukabilinde yüz yirmi dinar verdim, kabul etti. Arzuma nâil olacağım sırada “Allah’ın mührünü gayr-ı meşru olarak bozman sana haramdır!” dedi. Ben de ona temasta bulunmaktan kaçındım ve insanlar arasında en çok sevdiğim kimse olduğu halde onu bıraktım, verdiğim altınları da terk ettim. Ey Allah’ım, eğer bunları senin rıza-yı şerifin için yapmışsam, bizi bu sıkıntıdan kurtar.”

Kaya biraz daha açıldı. Ancak onlar çıkabilecek kadar açılmadı. Üçüncü şahıs dedi ki:

“Ey Allah’ım, ben işçiler çalıştırıyordum. Ücretlerini de derhal veriyordum. Ancak bir tanesi ücretini almadan gitti. Ben de onun parasını onun adına işletip kâr ettirdim. Öyle ki, çok malı oldu. Derken (yıllar sonra) çıkageldi ve “Ey Abdullah! Bana olan borcunu öde!” dedi. Ben de:

“Bütün şu gördüğün sığır, davar, deve ve köleler senindir. Git bunları al götür!” dedim. Adam:

“Ey Abdullah, benimle alay etme!” dedi. Ben tekrar:

“Ben kesinlikle seninle alay etmiyorum. Git hepsini al götür!” diye tekrar ettim. Adam hepsini aldı götürdü. Ey Allah’ım, eğer bunu senin rızan için yaptıysam bize şu halden kurtuluş nasip et!” dedi. Kaya açıldı, çıkıp yollarıına devam ettiler.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

  • Ahmed Muhammed - Zikrullah Ahmed Muhammed - Zikrullah Ahmed Muhammed‘in Berekat Yayınevi etiketi ile yayınlanmış olan “Cansızlar Bile” isimli ilahiyi sizlere servis ediyoruz. Allah’ı zikr etmenin hikmetlerine yer verilen bu ilahi sanatçının en sevilen ilahilerinden biridir. ...
  • Grup Geylani - Nefsim Benden Ne İstersin Grup Geylani - Nefsim Benden Ne İstersin Grup Geylani‘den veciz bir ilahi eserini daha sitemizden beğeninize arz ediyoruz. Son dönemde çıkarmış oldukları “Fahri Kainat Güzeli” adlı albümle ilahi camiasında ses getiren Grup Geylani’nin “Nefsim Benden Ne İstersin” adlı yorumuna buradan sorunsuz olarak ulaşıp paylaşabilirsiniz. Solistliğini Yunus Şahin’in yaptığı Grup Geylani art...
  • Feyzullah Koç - Bülbül Feyzullah Koç - Bülbül Feyzullah Koç‘un Berekat Yayınevi tarafından servis edilen “Çığlık” albümünde bulunan eserler arasında ön plana çıkan “Bülbül” ilahisini sizlerle buluşturuyoruz. Bu ilahiyi Mevlana hazretlerini şu özlü sözü tam manası ile açıklayabiliriz “Anam aşk, babam aşk, Peygamberim aşk, Allahım aşk, Ben ...

Yorumlar

Yorum Yap

    Bu şarkıya ilk yorum yapan siz olun

capthca