Dursun Ali Erzincanlı - Esmaya Mektup Rabia

Şarkı Esmaya Mektup Rabia
Sanatçı Dursun Ali Erzincanlı
Kategori İlahiler / Ezgiler
Hit 3.748
Kanal Marmara Müzik

Mısır’da emperyalist güçlerin uşağı olan zalim ve darbeci Sisi rejimine karşı yapılan gösteriler esnasında Rabiatul Adeviyye Meydanında keskin nişancı kurşunu ile şehit düşen Esma el-Bilteci’ye tutuklu bulunan babası Muhammed el-Bilteci’nin yazmış olduğu mektubu Dursun Ali Erzincanlı yorumuyla ziyaretçilerimizle buluşturuyoruz.

Esmaya Mektup Rabia” adlı ilahi eserinde zülme karşı başkaldırının ve korkusuz olarak küçük bir kız çocuğun inandığı dava yolunda şehadate yürümesi konu edinilmektedir. Şehit kızın annesi Rabia’nın son analarını şöyle anlatmıştır; “Gaz bombalarının yoğunluğundan boğulacak duruma geliyorduk ve çevremizde insanların şehadete ulaştıklarına tanık oluyorduk. Esma’nın yüzüne bakıyordum henüz küçük yaşında olmasına rağmen kendisinin bunlar karşısında etkilenmeden sapasağlam durduğunu gördüm. Bilakis o beni cesaretlendiriyordu. Kurşunların ve gaz bombalarının yoğunluğunun altında olmamıza ve kimsenin hareket edecek gücünün olmamasına rağmen çantasından küçük bir su şişesi çıkartarak, abdest alma konusunda ısrar ederek su dökmemi istedi. Bu arada gazın etkisini azaltması için yüzümü sirkeyle yıkıyordu. Daha sonra Rabia’daki Sahra Hastanesi’ne gitme konusunda ısrar etti, 10 dakika kadar sonra telefonlarıma cevap vermiyordu. Ardından bulunduğum yere geri geldi, kendisine biraz çıkıştım ‘Esma beni niye bıraktın, ne olacağını bilmiyoruz kızım birlikte olalım’ dedim. Bana gülümseyerek baktı ve hiçbir şey demedi, sonra beni yanaklarımdan öptü ve gözümün önünden kayboldu gitti.”

 

SÖZLER;
“Hocam, örnek insan, gözümün nuru kızım”
“Pak ruhunun, tarihte gerçekleşen Büyük Kerbela günü ve Uhud Ashabı’nın yanına, herkesin gözü önünde yıldızlar gibi şehitlerin arasında yaratıcısına ulaştığı günün üzerinden bir yıl geçti. Temiz ruhlar her türlü kahır, zulüm ve isyana karşı çıkarak imanla ve bağlılıkla sebat içinde hakla göğe yükseldi. Üste çıkma, alçak görme, hakaret, zulüm ve zalimlerin üstüne yükselişle yükseldi.
Sevgili kızım, geçtiğimiz günlerde lise bitirme sınavlarının sonuçları açıklandı, her zaman başarıda önlerinde olduğun kız arkadaşların adına mutlu oldum.

Senin yerine onları tebrik etmeyi temenni ederdim. Ancak, Allah’a yemin olsun ki, çoğu önceki ümmetlerden, birazı da sonrakilerden olan grubun içinde (Allah isterse) olman için seni seçtiğinde Allah’ın fazlı keremiyle daha da sevinçliydim.”

“Sevgili kızım, güzel yüzüne, güleç dudaklarına, ince duruşuna ve olgun karakterine iştiyakımın ne kadar olduğunu ancak Allah bilir. Buna karşı sabrı da ancak Allah verir. Ancak sen aynı zamanda bizlerin arasında yaşıyorsun ve bizleri hiç terketmedin. Hatta annenin hapisane ziyaretlerinden birinde Allah’a yemin ederek “Esma aramızda yaşıyor” sözüne karşılık “doğru söylüyorsun” dedim.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER
  • Ömer Karaoğlu - Doğ Ey Güneş Ömer Karaoğlu - Doğ Ey Güneş Ömer Karaoğlu‘dan yine veciz bir ilahiyi daha sitemizden ilahi arşivinize ekleme olanağı siz ziyaretçilerimize sunuyoruz. Sanatçımızın “Doğ Ey Güneş” adlı eseri zulme karşı durmanın hikmetlerine değinmiştir ve bulunduğu albüme ismini vermiştir. Azhabı büyük olan zulüm ve fenalık yapma hususunda Kuranı Kerimde şöyle buyurulmuştur...
  • Yahya Soyyiğit - Bülbüller Gibi Yahya Soyyiğit - Bülbüller Gibi Yahya Soyyiğit‘in “Bülbüller Gibi” albümünde yer alan ve albüme ismini vermiş olan “Bülbüller Gibi” ilahisini sizlerin beğenisine sunuyoruz. Bu vecize sözler barındıran ilahiye dair düşüncelerinizi panel üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.   Yahya Soyyiğit – “Bülbüller Gibi” (Sözl...
  • Abdurrahman Önül - Himmet Ya Gavs Abdurrahman Önül - Himmet Ya Gavs Abdurrahman Önül‘ün 2003 yılında Bereket Yayınevi bünyesinde çıkarmış olduğu “Gül Yüzüne” adlı albümde yer alan “Himmet Ya Gavs” ilahisini sizlerle buluşturuyoruz. “Himmet Ya Gavs” adlı ilahide Abdurrahman Önül; Resulullah efendimizin (aleyhisselatu vesselam) torunu olan seyyid  Gavs-ı Sa...

Yorumlar

Yorum Yap

    Bu şarkıya ilk yorum yapan siz olun

capthca