Bir İmam Çocukların Hayatını Değiştirdi

Bir imam çocukların hayatını değiştirdi

Cami imamı Bünyamin Baysal bu çocukların bizim geleceğimiz ve geleceğimizin alimleri olduğunu söyledi. Çocukların camiden uzaklaştırılmasıyla gelecek nesillerin zor duruma düşeceğini belirtti.

Manisa’nın bir kenar mahallesinde yer alan camiye 2 yıl önce görevlendirme yoluyla gelen imam, mahalledeki çocukların hayatında çok büyük bir değişiklik yaşamalarını sağladı. Çocukları kötü alışkanlıklardan korumak ve onlara gerekli olan eğitimi verebilmek için yaptığı etkinliklerle çocukları camide tutmayı başaran Bünyamin Baysal sayesinde, 100’den fazla çocuk camide ibadetlerini yapmanın yanı sıra, öğretmenlerinin verdiği dersleri de yapıyor. Bu durumdan çocukların aileleri ve öğretmenleri oldukça memnun olmaktadır.

Manisa’nın Şehzadeler ilçesi Turgut Özal Mahallesi Hacı Mahir Camisi’ne 2 yıl önce gelen imam Bünyamin Baysal, mahalledeki çocukların hayatına çok şey kattı. Çocukları camiye alıştırarak, kötü alışkanlıklardan kurtaracağını düşünen cami imamı Baysal, çocuklar için farklı etkinlikler düzenleyerek onları camide tutmayı başardı. Çocuklara camiyi sevdiren imam Baysal’ın yaptığı etkinlikler sayesinde çocuklar tüm gününü camide geçirmeye başladı. Cami cemaatini de çocuklara dokunmamaları konusunda uyaran imam Baysal, adeta çocukların ele geçirdiği camide, müezzinliğini de çocuklara yaptırıyor. Çocuklar camide bulundukları zaman diliminde ibadetlerinin yanında okul ödevlerini de yapıyor.

İmam Bünyamin Baysal, çocuklar için her cuma günü yatsı namazından sonra etkinlik düzenliyor ve bu etkinlikte def eşliğinde çocuklarla ilahiler okuyarak sorduğu dini sorulara doğru cevaplar veren çocuklara çeşitli hediyeler veriyor. Ayrıca camide gerek kendisi gerekse de hayırseverlerin aldığı eşyaları çocuklara hediye ediyor. Camiye gelen hiçbir çocuğu camiden hediyesiz göndermeyen imam gelen tüm çocuklara çiğ köfte ikram ediyor.

 

Kötü alışkanlıklardan kurtuldular

Şehzadeler Hacı Mahir Camii İmam Hatibi Bünyamin Baysal, “Bundan 2 sene evvel buraya tayinim çıktı. Güzel bir mahallemiz var. Bu mahallemizde maşallah gençlerimizin çok olduğunu ve bu gençlerle güzel faaliyetler yapabileceğimizi düşündük. Gençlerimizi toparladık. Cami cemaatimizin çoğu gençlerden oluşmaktadır. Bu gençlerimizle her cuma bir etkinlik yapıyoruz. Çiğköfte ikram ediyoruz. Cemaatten kardeşlerimiz çocuklara değişik hediyeler getiriyorlar. Çocuklarımız sadece cuma günleri değil, hafta içi gün içerisinde de geliyorlar. Kur’an-ı Kerim ve Arapça tefsir öğrenen çocuklarımız var. Çocuklarımızla bu şekilde güzel vakit geçiriyoruz. Çocuklar zaten camiye alıştıktan sonra gerçekten kötü ortamlardan uzak durdular. Gelmeden önce kötü alışkanlıkları olan çocuklarımız vardı. Bu çocuklarımız şimdi cami ve cemaat ehli, Kur’an-ı Kerim ehli oldu. Hatta hafızlık yapabilecek çocuklar oldu. Bir kaçını da medreseye gitmesine vesile olduk. İnşallah okuyup alim olacaklar. Çocuklarımızın gün içerisinde cami de sayılar değişiyor. Bazen 30, bazen 40, bazen de 100’ün üzerinde çocuk oluyor. Elhamdülillah burada güzel bir ortamımız var” diye konuştu.

 

“Ödevlerini yapmak için Geç saatlere kadar ders çalışıyoruz”

Çocuklarını kendilerine güvenerek camiye gönderen ailelere teşekkür eden imam Baysal, “Ailelerimizden de Allah razı olsun. Onların bize itimadı çok olduğundan dolayı, yeri geliyor saat 23.00’e, yeri geliyor 24.00’e kadar ders çalıştığımız oluyor. Hiç çekinmeden bize güvenerek, burada camide bırakıyorlar. Hatta camimizin yan tarafında hayırseverlerimizin yaptırdığı Kur’an Kursu binamız var. Orada gençlerimiz, izin günlerinde geç saatlere kadar ders çalıştıklarında yatılı kalabiliyorlar. Bundan da çok memnunuz. Çocuklarımız geleceğimizdir. Çocuklarımız geleceğin liderleri ve alimleridir. Bu çocukları camiden uzaklaştırdığımız vakit bizim gelecek olan neslimiz gerçekten zor duruma düşer” dedi.

Camiye düzenli olarak gelen Muhammed Alageyik,”Hocamız gelmeden önce biz hiç camiye gelmiyorduk. Top oynuyorduk, sokaklarda geziyorduk. Sağ olsun hocamız geldiğinden beridir camiye geliyoruz. Gezilere gidiyoruz, sohbetlere gidiyoruz. Sağ olsun hocamız bize genç odası yaptı. Oraya gidip konuşabiliyoruz. Kitap okuyoruz, test çözüyoruz. Hocama çok teşekkür ederim” şeklinde konuştu.