İsmail Biçer - Taha Suresi 98/115

Şarkı Taha Suresi 98/115
Sanatçı İsmail Biçer
Kategori Sureler / Ayetler
Hit 670
Kanal Ajans Yıldırım

Merhum kurra hafızlarımızdan olan İsmail Biçer’in Taha Suresinin 98-115. ayeti kerimelerine yaptığı tilavetin dinletisini sitemizden paylaşıma açıyoruz. Resulü Ekrem Efendimizin Mekke’de bulunduğu dönemde inen Taha Suresi 135 ayetten oluşmaktadır.
Bu surede Hazreti Musa (a.s.)ın kendi kavmiyle ve Firavun ile olan mücadelesi anlatılmıştır.
Okunan ayeti kerimelerin Türkçe mealini sizlerle paylaşalım;
98- Sizin ilâhınız, ancak kendisinden başka hiçbir ilâh bulunmayan Allah’dır. Onun ilmi her şeyi kuşatmıştır
99- (Ey Muhammed!) Sana geçmişin haberlerinden bir kısmını böylece anlatıyoruz. Şüphe yok ki, sana katımızdan bir zikir (düşünüp kendisinden ibret alınacak bir kitab) verdik.
100- Kim ondan yüz çevirirse, şüphesiz o, kıyamet günü bir günah yüklenecektir.
101- Devamlı o azabın altında kalacaklar. Kıyamet günü onlar için, bu ne fena bir yüktür.
102- Sûr’a üfürüleceği gün ki biz suçluları o gün, (gözleri korkudan) göğermiş olarak mahşerde toplayacağız.
103- “Siz dünyada sadece on(gün) kaldınız” diye kendi aralarında gizli gizli konuşurlar.
104- Aralarında ne konuşacaklarını biz çok iyi biliriz. Görüşü en üstün olan: “Ancak bir gün kaldınız” diyecektir.
105- (Ey Muhammed!) Sana dağlar(ın kıyametteki durumunu) sorarlar, de ki: “Rabbim onları ufalayıp savuracak.”
106- “Böylece yerlerini dümdüz boş bir halde bırakacak.”
107- “Orada ne bir çukur, ne de bir tümsek göreceksin.”
108-  O gün, hiçbir tarafa sapmadan o davetçiye (Sûr’a üfleyenin çağrısına) uyarlar. Öyleki, Rahmân’ın heybetinden sesler kısılmıştır. Artık bir fısıltıdan başka hiçbir şey işitemezsin.
109- O gün, Rahmân’ın kendisine izin verdiği ve sözünden hoşnud olduğu kimselerden başkasının şefaatı fayda vermez.
110- Allah, onların geleceklerini de, geçmişlerini de bilir. Onlar ise O’nu ilmen kavrayamazlar.
111- Bütün yüzler, diri ve bütün yarattıklarını gözetip duran Allah’a baş eğmiştir. Bir zulüm yüklenen gerçekten hüsrana uğramıştır.
112- Her kim de mümin olarak salih amelleri işlerse, artık o, ne bir haksızlıktan ve ne de çiğnenmekden korkar.
113- İşte böylece biz onu Arapça bir Kur’ân olarak indirdik. Onda tehditlerden nice türlüsünü tekrar tekrar açıkladık ki belki sakınırlar, yahut onlara bir ibret ve uyanış verir.
114- Hükmü her yerde geçerli gerçek hükümdar olan Allah yücedir. (Ey Muhammed!) Kur’ân sana vahyedilirken, vahiy bitmeden önce (unutma korkusu ile) Kur’ân’ı okumada acele etme; “Rabbim! benim ilmimi artır” de.
115- Doğrusu bundan önce Âdem’e (bu ağaçtan yeme diye) emrettik, fakat unuttu ve biz onda bir azim (bir kararlılık) bulmadık.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER
  • Abdulkadir Şehitoğlu - Sala Abdulkadir Şehitoğlu - Sala İlahi sanatçılığının yanı sıra tanınmış bir hafız Abdülkadir Şehitoğlu hocamızın hüseyni makamında okumuş olduğu Sala’yı sitemizden paylaşıma açıyoruz. Sela bir müminin vefatını insanlara haberdar etmek maksatlı veya cuma namazını işaret etmek amaçlı okunur. Bazı istisnai durumalarda sala okunabilir. Bu durumlar bir saldırının ve t...
  • Abdulkadir Şehitoğlu - Ali İmran 190/194 Abdulkadir Şehitoğlu - Ali İmran 190/194 Yorumladığı ilahilerle gönlümüze yer etmiş sanatçılarımızdan olan Abdülkadir Şehitoğlu‘nun ne denli iyi bir hafız olduğunu muhtemelen çoğumuz bilmeyiz.  Sanatçımızın hafızlık meziyetini ortaya koyduğu bu dinletiyi ziyaretçilerimize açıyoruz. Abdülkadir Şehitoğlu’nun Al-i İmran Suresinin 190-194 ayeti ker...
  • Kuran Sureleri - Rahman Suresi / Kabe İmamı Mahir Kuran Sureleri - Rahman Suresi / Kabe İmamı Mahir 78 ayeti kerimeden oluşan Rahman Suresini yayınlıyoruz. Mekkede yer yüzünü şereflendirmeye başlayan surelerden olan Rahman Suresinin 11 dakikalık dinletisinin sözlerini sitemizden okuyabilirsiniz. Sûre ismini ilk âyeti kerime olan “er-Rahmân” dan almaktadır. Allahu Tealanın sıfatlarından olan “Rahman”, Rahmeti Bol olan anlamına gelmek...

Yorumlar

Yorum Yap

    Bu şarkıya ilk yorum yapan siz olun

capthca